ZVL14K14T
Manufacturer Part Number:
ZVL14K14T
Manufacturer/Brand:
Stackpole Electronics Inc
Part of Description:
MOV, 14V (Vrms), 10%, 14mm
Manufacturer :
Stackpole Electronics Inc
Product Category :
TVS - Varistors, MOVs
Capacitance @ Frequency :
3850 pF @ 1 kHz
Current - Surge :
1 kA
Energy :
4.2J
Features :
Maximum AC Volts :
14 V
Maximum DC Volts :
18 V
Mounting Type :
Through Hole
Number of Circuits :
1
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C (TA)
Package / Case :
Disc 14mm
Product Status :
Active
Varistor Voltage (Max) :
24.2 V
Varistor Voltage (Min) :
19.8 V
Varistor Voltage (Typ) :
22 V