B72590E8140S160
Manufacturer Part Number:
B72590E8140S160
Part of Description:
VARISTOR 28V 2A 0402
Capacitance @ Frequency :
10 pF @ 1 MHz
Current - Surge :
2 A
Maximum AC Volts :
14 V
Maximum DC Volts :
16 V
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C (TA)
Varistor Voltage (Max) :
33.6 V
Varistor Voltage (Min) :
22.4 V
Varistor Voltage (Typ) :
28 V