AMCV-0201-090-C500N-T
Manufacturer Part Number:
AMCV-0201-090-C500N-T
Part of Description:
VARISTOR 13.5V 5A 0201
Capacitance @ Frequency :
50 pF @ 1 MHz
Current - Surge :
5 A
Energy :
0.01J
Features :
Maximum AC Volts :
6.4 V
Maximum DC Volts :
9 V
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C (TA)
Varistor Voltage (Max) :
16 V
Varistor Voltage (Min) :
11 V
Varistor Voltage (Typ) :
13.5 V