AMCV-0201-090-C150N-T
Manufacturer Part Number:
AMCV-0201-090-C150N-T
Manufacturer/Brand:
Abracon LLC
Part of Description:
VARISTOR 13.5V 1A 0201
Manufacturer :
Abracon LLC
Product Category :
TVS - Varistors, MOVs
Capacitance @ Frequency :
15 pF @ 1 MHz
Current - Surge :
1 A
Energy :
0.005J
Features :
Maximum AC Volts :
6.4 V
Maximum DC Volts :
9 V
Mounting Type :
Surface Mount, MLCV
Number of Circuits :
1
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C (TA)
Package / Case :
0201 (0603 Metric)
Product Status :
Active
Varistor Voltage (Max) :
16 V
Varistor Voltage (Min) :
11 V
Varistor Voltage (Typ) :
13.5 V