V60MLA1210T
- Manufacturer Part Number:
- V60MLA1210T
- Manufacturer/Brand:
- Hartland Controls/Littelfuse
- Part of Description:
- VARISTOR 75V 250A 1210
- Manufacturer :
- Hartland Controls/Littelfuse
- Product Category :
- TVS - Varistors, MOVs
- Capacitance @ Frequency :
- 440 pF @ 1 MHz
- Current - Surge :
- 250 A
- Energy :
- 1.5J
- Features :
- Maximum AC Volts :
- 50 V
- Maximum DC Volts :
- 60 V
- Mounting Type :
- Surface Mount, MLCV
- Number of Circuits :
- 1
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 125°C (TA)
- Package / Case :
- 1210 (3225 Metric)
- Product Status :
- Obsolete
- Varistor Voltage (Max) :
- 83 V
- Varistor Voltage (Min) :
- 67 V
- Varistor Voltage (Typ) :
- 75 V