MOV-14D112KTR
Manufacturer Part Number:
MOV-14D112KTR
Manufacturer/Brand:
Bourns Inc.
Part of Description:
VARISTOR 1.1KV 4.5KA DISC 14MM
Manufacturer :
Bourns Inc.
Product Category :
TVS - Varistors, MOVs
Capacitance @ Frequency :
180 pF @ 1 kHz
Current - Surge :
4.5 kA
Energy :
213J
Features :
Maximum AC Volts :
680 V
Maximum DC Volts :
895 V
Mounting Type :
Through Hole
Number of Circuits :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Package / Case :
Disc 14mm
Product Status :
Obsolete
Varistor Voltage (Max) :
1.21 kV
Varistor Voltage (Min) :
990 V
Varistor Voltage (Typ) :
1.1 kV