MOV-20D182KTR
Manufacturer Part Number:
MOV-20D182KTR
Part of Description:
VARISTOR 1.8KV 6.5KA DISC 20MM
Capacitance @ Frequency :
312 pF @ 1 kHz
Current - Surge :
6.5 kA
Energy :
625J
Features :
Maximum AC Volts :
1.1 kV
Maximum DC Volts :
1.465 kV
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Package / Case :
Disc 20mm
Product Status :
Obsolete
Varistor Voltage (Max) :
1.98 kV
Varistor Voltage (Min) :
1.62 kV
Varistor Voltage (Typ) :
1.8 kV