0071.1811.T2
Manufacturer Part Number:
0071.1811.T2
Part of Description:
VARISTOR 283V 800A DISC 5MM
Capacitance @ Frequency :
87 pF @ 1 kHz
Current - Surge :
800 A
Energy :
11J
Features :
Maximum AC Volts :
180 V
Maximum DC Volts :
230 V
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Package / Case :
Disc 5mm
Varistor Voltage (Max) :
311 V
Varistor Voltage (Min) :
255 V
Varistor Voltage (Typ) :
283 V