0071.1211.T2
Manufacturer Part Number:
0071.1211.T2
Manufacturer/Brand:
SCHURTER Inc.
Part of Description:
VARISTOR 188.5V 800A DISC 5MM
Manufacturer :
SCHURTER Inc.
Product Category :
TVS - Varistors, MOVs
Capacitance @ Frequency :
118 pF @ 1 kHz
Current - Surge :
800 A
Energy :
8J
Features :
Maximum AC Volts :
120 V
Maximum DC Volts :
160 V
Mounting Type :
Through Hole
Number of Circuits :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Package / Case :
Disc 5mm
Product Status :
Obsolete
Varistor Voltage (Max) :
207 V
Varistor Voltage (Min) :
170 V
Varistor Voltage (Typ) :
188.5 V