CG0805MLA-18KE
Manufacturer Part Number:
CG0805MLA-18KE
Manufacturer/Brand:
Bourns Inc.
Part of Description:
VARISTOR 28V 5A 0805
Manufacturer :
Bourns Inc.
Product Category :
TVS - Varistors, MOVs
Capacitance @ Frequency :
15 pF @ 1 MHz
Current - Surge :
5 A
Energy :
0.01J
Features :
Maximum AC Volts :
14 V
Maximum DC Volts :
18 V
Mounting Type :
Surface Mount, MLCV
Number of Circuits :
4
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Product Status :
Obsolete
Varistor Voltage (Max) :
30.8 V
Varistor Voltage (Min) :
25.2 V
Varistor Voltage (Typ) :
28 V