ROV20H560L-2
Manufacturer Part Number:
ROV20H560L-2
Part of Description:
VARISTOR 56V 3KA DISC 20MM
Capacitance @ Frequency :
11600 pF @ 1 kHz
Current - Surge :
3 kA
Energy :
41J
Features :
Maximum AC Volts :
35 V
Maximum DC Volts :
45 V
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C (TA)
Package / Case :
Disc 20mm
Varistor Voltage (Max) :
64.4 V
Varistor Voltage (Min) :
47.6 V
Varistor Voltage (Typ) :
56 V