ROV14H181K-2
Manufacturer Part Number:
ROV14H181K-2
Part of Description:
VARISTOR 180V 6KA DISC 14MM
Capacitance @ Frequency :
920 pF @ 1 kHz
Current - Surge :
6 kA
Energy :
65J
Features :
Maximum AC Volts :
115 V
Maximum DC Volts :
150 V
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C (TA)
Package / Case :
Disc 14mm
Varistor Voltage (Max) :
198 V
Varistor Voltage (Min) :
162 V
Varistor Voltage (Typ) :
180 V