ROV14-102K-S-2
Manufacturer Part Number:
ROV14-102K-S-2
Part of Description:
VARISTOR 1KV 4.5KA DISC 14MM
Capacitance @ Frequency :
845 pF @ 1 kHz
Current - Surge :
4.5 kA
Energy :
224J
Features :
Maximum AC Volts :
625 V
Maximum DC Volts :
825 V
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C (TA)
Package / Case :
Disc 14mm
Varistor Voltage (Max) :
1.1 kV
Varistor Voltage (Min) :
900 V
Varistor Voltage (Typ) :
1 kV