ROV10-121K-S-2
Manufacturer Part Number:
ROV10-121K-S-2
Manufacturer/Brand:
Hartland Controls/Littelfuse
Part of Description:
VARISTOR 120V 2.5KA DISC 10MM
Manufacturer :
Hartland Controls/Littelfuse
Product Category :
TVS - Varistors, MOVs
Capacitance @ Frequency :
946 pF @ 1 kHz
Current - Surge :
2.5 kA
Energy :
16J
Features :
Maximum AC Volts :
75 V
Maximum DC Volts :
100 V
Mounting Type :
Through Hole
Number of Circuits :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Package / Case :
Disc 10mm
Product Status :
Obsolete
Varistor Voltage (Max) :
132 V
Varistor Voltage (Min) :
108 V
Varistor Voltage (Typ) :
120 V