ROV07H270K-2
Manufacturer Part Number:
ROV07H270K-2
Manufacturer/Brand:
Hartland Controls/Littelfuse
Part of Description:
VARISTOR 27V 500A DISC 7MM
Manufacturer :
Hartland Controls/Littelfuse
Product Category :
TVS - Varistors, MOVs
Capacitance @ Frequency :
2340 pF @ 1 kHz
Current - Surge :
500 A
Energy :
2.1J
Features :
Maximum AC Volts :
17 V
Maximum DC Volts :
22 V
Mounting Type :
Through Hole
Number of Circuits :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C (TA)
Package / Case :
Disc 7mm
Product Status :
Obsolete
Varistor Voltage (Max) :
29.7 V
Varistor Voltage (Min) :
24.3 V
Varistor Voltage (Typ) :
27 V