ROV20H680L-S
Manufacturer Part Number:
ROV20H680L-S
Part of Description:
VARISTOR 68V 3KA DISC 20MM
Capacitance @ Frequency :
9600 pF @ 1 kHz
Current - Surge :
3 kA
Energy :
49J
Features :
Maximum AC Volts :
40 V
Maximum DC Volts :
56 V
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C (TA)
Package / Case :
Disc 20mm
Varistor Voltage (Max) :
78.2 V
Varistor Voltage (Min) :
57.8 V
Varistor Voltage (Typ) :
68 V