ROV20H561K-S
Manufacturer Part Number:
ROV20H561K-S
Part of Description:
VARISTOR 560V 10KA DISC 20MM
Capacitance @ Frequency :
680 pF @ 1 kHz
Current - Surge :
10 kA
Energy :
410J
Features :
Maximum AC Volts :
350 V
Maximum DC Volts :
460 V
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C (TA)
Package / Case :
Disc 20mm
Varistor Voltage (Max) :
616 V
Varistor Voltage (Min) :
504 V
Varistor Voltage (Typ) :
560 V