ROV20H102K-S
Manufacturer Part Number:
ROV20H102K-S
Part of Description:
VARISTOR 1KV 10KA DISC 20MM
Capacitance @ Frequency :
400 pF @ 1 kHz
Current - Surge :
10 kA
Energy :
566J
Features :
Maximum AC Volts :
625 V
Maximum DC Volts :
825 V
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C (TA)
Package / Case :
Disc 20mm
Varistor Voltage (Max) :
1.1 kV
Varistor Voltage (Min) :
900 V
Varistor Voltage (Typ) :
1 kV