ROV14H820K-S
Manufacturer Part Number:
ROV14H820K-S
Part of Description:
VARISTOR 82V 6KA DISC 14MM
Capacitance @ Frequency :
2970 pF @ 1 kHz
Current - Surge :
6 kA
Energy :
28J
Features :
Maximum AC Volts :
50 V
Maximum DC Volts :
65 V
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C (TA)
Package / Case :
Disc 14mm
Varistor Voltage (Max) :
90.2 V
Varistor Voltage (Min) :
73.8 V
Varistor Voltage (Typ) :
82 V