ROV10-121K-S
Manufacturer Part Number:
ROV10-121K-S
Part of Description:
VARISTOR 120V 2.5KA DISC 10MM
Capacitance @ Frequency :
946 pF @ 1 kHz
Current - Surge :
2.5 kA
Energy :
16J
Features :
Maximum AC Volts :
75 V
Maximum DC Volts :
100 V
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Package / Case :
Disc 10mm
Varistor Voltage (Max) :
132 V
Varistor Voltage (Min) :
108 V
Varistor Voltage (Typ) :
120 V