ROV10-112K-S
Manufacturer Part Number:
ROV10-112K-S
Manufacturer/Brand:
Hartland Controls/Littelfuse
Part of Description:
VARISTOR 1.1KV 2.5KA DISC 10MM
Manufacturer :
Hartland Controls/Littelfuse
Product Category :
TVS - Varistors, MOVs
Capacitance @ Frequency :
88 pF @ 1 kHz
Current - Surge :
2.5 kA
Energy :
124J
Features :
Maximum AC Volts :
680 V
Maximum DC Volts :
895 V
Mounting Type :
Through Hole
Number of Circuits :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Package / Case :
Disc 10mm
Product Status :
Obsolete
Varistor Voltage (Max) :
1.21 kV
Varistor Voltage (Min) :
990 V
Varistor Voltage (Typ) :
1.1 kV