ROV07-561K-2
Manufacturer Part Number:
ROV07-561K-2
Part of Description:
VARISTOR 560V 1.2KA DISC 7MM
Capacitance @ Frequency :
87 pF @ 1 kHz
Current - Surge :
1.2 kA
Energy :
39J
Features :
Maximum AC Volts :
350 V
Maximum DC Volts :
460 V
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C (TA)
Package / Case :
Disc 7mm
Varistor Voltage (Max) :
616 V
Varistor Voltage (Min) :
504 V
Varistor Voltage (Typ) :
560 V