ROV07-390K-2
Manufacturer Part Number:
ROV07-390K-2
Part of Description:
VARISTOR 39V 250A DISC 7MM
Capacitance @ Frequency :
1817 pF @ 1 kHz
Current - Surge :
250 A
Energy :
2.4J
Features :
Maximum AC Volts :
25 V
Maximum DC Volts :
31 V
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C (TA)
Package / Case :
Disc 7mm
Varistor Voltage (Max) :
42.9 V
Varistor Voltage (Min) :
35.1 V
Varistor Voltage (Typ) :
39 V