VE17P00551K--
Manufacturer Part Number:
VE17P00551K--
Part of Description:
VARISTOR 860V 5KA DISC 17MM
Capacitance @ Frequency :
200 pF @ 1 kHz
Current - Surge :
5 kA
Energy :
240J
Features :
Maximum AC Volts :
550 V
Maximum DC Volts :
715 V
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C (TA)
Package / Case :
Disc 17mm
Varistor Voltage (Max) :
946 V
Varistor Voltage (Min) :
774 V
Varistor Voltage (Typ) :
860 V