VE13M00600K--
Manufacturer Part Number:
VE13M00600K--
Manufacturer/Brand:
Ethertronics/AVX
Part of Description:
VARISTOR 100V 2.5KA DISC 13MM
Manufacturer :
Ethertronics/AVX
Product Category :
TVS - Varistors, MOVs
Capacitance @ Frequency :
870 pF @ 1 kHz
Current - Surge :
2.5 kA
Energy :
7J
Features :
Maximum AC Volts :
60 V
Maximum DC Volts :
80 V
Mounting Type :
Through Hole
Number of Circuits :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C (TA)
Package / Case :
Disc 13mm
Product Status :
Obsolete
Varistor Voltage (Max) :
110 V
Varistor Voltage (Min) :
90 V
Varistor Voltage (Typ) :
100 V