ROV20-391K-S-2
Manufacturer Part Number:
ROV20-391K-S-2
Part of Description:
VARISTOR 390V 6.5KA DISC 20MM
Capacitance @ Frequency :
975 pF @ 1 kHz
Current - Surge :
6.5 kA
Energy :
240J
Features :
Maximum AC Volts :
250 V
Maximum DC Volts :
320 V
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C (TA)
Package / Case :
Disc 20mm
Varistor Voltage (Max) :
429 V
Varistor Voltage (Min) :
351 V
Varistor Voltage (Typ) :
390 V