ROV20-330M-S-2
Manufacturer Part Number:
ROV20-330M-S-2
Manufacturer/Brand:
Hartland Controls/Littelfuse
Part of Description:
VARISTOR 33V 2KA DISC 20MM
Manufacturer :
Hartland Controls/Littelfuse
Product Category :
TVS - Varistors, MOVs
Capacitance @ Frequency :
17200 pF @ 1 kHz
Current - Surge :
2 kA
Energy :
12J
Features :
Maximum AC Volts :
20 V
Maximum DC Volts :
26 V
Mounting Type :
Through Hole
Number of Circuits :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C (TA)
Package / Case :
Disc 20mm
Product Status :
Obsolete
Varistor Voltage (Max) :
39.6 V
Varistor Voltage (Min) :
26.4 V
Varistor Voltage (Typ) :
33 V