ROV20-271K-S-2
Manufacturer Part Number:
ROV20-271K-S-2
Manufacturer/Brand:
Hartland Controls/Littelfuse
Part of Description:
VARISTOR 270V 6.5KA DISC 20MM
Manufacturer :
Hartland Controls/Littelfuse
Product Category :
TVS - Varistors, MOVs
Capacitance @ Frequency :
1260 pF @ 1 MHz
Current - Surge :
6.5 kA
Energy :
158J
Features :
Maximum AC Volts :
175 V
Maximum DC Volts :
225 V
Mounting Type :
Through Hole
Number of Circuits :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C (TA)
Package / Case :
Disc 20mm
Product Status :
Obsolete
Varistor Voltage (Max) :
297 V
Varistor Voltage (Min) :
243 V
Varistor Voltage (Typ) :
270 V