ROV14-680K-S-2
Manufacturer Part Number:
ROV14-680K-S-2
Part of Description:
VARISTOR 68V 1KA DISC 14MM
Capacitance @ Frequency :
5099 pF @ 1 kHz
Current - Surge :
1 kA
Energy :
17J
Features :
Maximum AC Volts :
40 V
Maximum DC Volts :
56 V
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C (TA)
Package / Case :
Disc 14mm
Varistor Voltage (Max) :
74.8 V
Varistor Voltage (Min) :
61.2 V
Varistor Voltage (Typ) :
68 V