ROV10-182K-S
Manufacturer Part Number:
ROV10-182K-S
Part of Description:
VARISTOR 1.8KV 2.5KA DISC 10MM
Capacitance @ Frequency :
65 pF @ 1 kHz
Current - Surge :
2.5 kA
Energy :
174J
Features :
Maximum AC Volts :
1 kV
Maximum DC Volts :
1.465 kV
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Package / Case :
Disc 10mm
Varistor Voltage (Max) :
1.98 kV
Varistor Voltage (Min) :
1.62 kV
Varistor Voltage (Typ) :
1.8 kV