ROV07-680K-S
Manufacturer Part Number:
ROV07-680K-S
Manufacturer/Brand:
Hartland Controls/Littelfuse
Part of Description:
VARISTOR 68V 250A DISC 7MM
Manufacturer :
Hartland Controls/Littelfuse
Product Category :
TVS - Varistors, MOVs
Capacitance @ Frequency :
1119 pF @ 1 kHz
Current - Surge :
250 A
Energy :
4.3J
Features :
Maximum AC Volts :
40 V
Maximum DC Volts :
56 V
Mounting Type :
Through Hole
Number of Circuits :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C (TA)
Package / Case :
Disc 7mm
Product Status :
Obsolete
Varistor Voltage (Max) :
74.8 V
Varistor Voltage (Min) :
61.2 V
Varistor Voltage (Typ) :
68 V