ROV05-270K-S
Manufacturer Part Number:
ROV05-270K-S
Manufacturer/Brand:
Hartland Controls/Littelfuse
Part of Description:
VARISTOR 27V 100A DISC 5MM
Manufacturer :
Hartland Controls/Littelfuse
Product Category :
TVS - Varistors, MOVs
Capacitance @ Frequency :
1073 pF @ 1 kHz
Current - Surge :
100 A
Energy :
0.9J
Features :
Maximum AC Volts :
17 V
Maximum DC Volts :
22 V
Mounting Type :
Through Hole
Number of Circuits :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Package / Case :
Disc 5mm
Product Status :
Obsolete
Varistor Voltage (Max) :
29.7 V
Varistor Voltage (Min) :
24.3 V
Varistor Voltage (Typ) :
27 V