ROV05-201K-S-2
Manufacturer Part Number:
ROV05-201K-S-2
Manufacturer/Brand:
Hartland Controls/Littelfuse
Part of Description:
VARISTOR 200V 400A DISC 5MM
Manufacturer :
Hartland Controls/Littelfuse
Product Category :
TVS - Varistors, MOVs
Capacitance @ Frequency :
85 pF @ 1 kHz
Current - Surge :
400 A
Energy :
7.1J
Features :
Maximum AC Volts :
130 V
Maximum DC Volts :
170 V
Mounting Type :
Through Hole
Number of Circuits :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Package / Case :
Disc 5mm
Product Status :
Obsolete
Varistor Voltage (Max) :
220 V
Varistor Voltage (Min) :
180 V
Varistor Voltage (Typ) :
200 V