VR1005AAA120-T
- Manufacturer Part Number:
- VR1005AAA120-T
- Manufacturer/Brand:
- Taiyo Yuden
- Part of Description:
- VARISTOR 12V 5A 0402
- Manufacturer :
- Taiyo Yuden
- Product Category :
- TVS - Varistors, MOVs
- Capacitance @ Frequency :
- 130 pF @ 1 kHz
- Current - Surge :
- 5 A
- Energy :
- Features :
- Maximum AC Volts :
- Maximum DC Volts :
- 7.5 V
- Mounting Type :
- Surface Mount, MLCV
- Number of Circuits :
- 1
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 125°C (TA)
- Package / Case :
- 0402 (1005 Metric)
- Product Status :
- Obsolete
- Varistor Voltage (Max) :
- 14.4 V
- Varistor Voltage (Min) :
- 9.6 V
- Varistor Voltage (Typ) :
- 12 V