ROV05-561K-S
Manufacturer Part Number:
ROV05-561K-S
Part of Description:
VARISTOR 560V 400A DISC 5MM
Capacitance @ Frequency :
50 pF @ 1 kHz
Current - Surge :
400 A
Energy :
19.5J
Features :
Maximum AC Volts :
350 V
Maximum DC Volts :
460 V
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Package / Case :
Disc 5mm
Varistor Voltage (Max) :
616 V
Varistor Voltage (Min) :
504 V
Varistor Voltage (Typ) :
560 V