ROV05-271K-S
Manufacturer Part Number:
ROV05-271K-S
Part of Description:
VARISTOR 270V 400A DISC 5MM
Capacitance @ Frequency :
69 pF @ 1 kHz
Current - Surge :
400 A
Energy :
9.9J
Features :
Maximum AC Volts :
175 V
Maximum DC Volts :
225 V
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Package / Case :
Disc 5mm
Varistor Voltage (Max) :
297 V
Varistor Voltage (Min) :
243 V
Varistor Voltage (Typ) :
270 V