VE09P00211K
Manufacturer Part Number:
VE09P00211K
Manufacturer/Brand:
Ethertronics/AVX
Part of Description:
VARISTOR 330V 1.75KA DISC 9MM
Manufacturer :
Ethertronics/AVX
Product Category :
TVS - Varistors, MOVs
Capacitance @ Frequency :
155 pF @ 1 kHz
Current - Surge :
1.75 kA
Energy :
28J
Features :
Maximum AC Volts :
210 V
Maximum DC Volts :
275 V
Mounting Type :
Through Hole
Number of Circuits :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C (TA)
Package / Case :
Disc 9mm
Product Status :
Obsolete
Varistor Voltage (Max) :
363 V
Varistor Voltage (Min) :
297 V
Varistor Voltage (Typ) :
330 V