VE13P00141K
Manufacturer Part Number:
VE13P00141K
Manufacturer/Brand:
Ethertronics/AVX
Part of Description:
VARISTOR 220V 3.5KA DISC 13MM
Manufacturer :
Ethertronics/AVX
Product Category :
TVS - Varistors, MOVs
Capacitance @ Frequency :
425 pF @ 1 kHz
Current - Surge :
3.5 kA
Energy :
39J
Features :
Maximum AC Volts :
140 V
Maximum DC Volts :
180 V
Mounting Type :
Through Hole
Number of Circuits :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C (TA)
Package / Case :
Disc 13mm
Product Status :
Obsolete
Varistor Voltage (Max) :
242 V
Varistor Voltage (Min) :
198 V
Varistor Voltage (Typ) :
220 V