V56MLA1206WA
Manufacturer Part Number:
V56MLA1206WA
Manufacturer/Brand:
Hartland Controls/Littelfuse
Part of Description:
VARISTOR 69V 180A 1206
Manufacturer :
Hartland Controls/Littelfuse
Product Category :
TVS - Varistors, MOVs
Capacitance @ Frequency :
180 pF @ 1 MHz
Current - Surge :
180 A
Energy :
1J
Features :
Maximum AC Volts :
40 V
Maximum DC Volts :
56 V
Mounting Type :
Surface Mount, MLCV
Number of Circuits :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C (TA)
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Product Status :
Obsolete
Varistor Voltage (Max) :
77 V
Varistor Voltage (Min) :
61 V
Varistor Voltage (Typ) :
69 V