V3.5MLA0805LT
Manufacturer Part Number:
V3.5MLA0805LT
Manufacturer/Brand:
Hartland Controls/Littelfuse
Part of Description:
VARISTOR 5.35V 40A 0805
Manufacturer :
Hartland Controls/Littelfuse
Product Category :
TVS - Varistors, MOVs
Capacitance @ Frequency :
1380 pF @ 1 MHz
Current - Surge :
40 A
Energy :
0.1J
Features :
Maximum AC Volts :
2.5 V
Maximum DC Volts :
3.5 V
Mounting Type :
Surface Mount, MLCV
Number of Circuits :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C (TA)
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Product Status :
Obsolete
Varistor Voltage (Max) :
7 V
Varistor Voltage (Min) :
3.7 V
Varistor Voltage (Typ) :
5.35 V