MVR14D270K-S
Manufacturer Part Number:
MVR14D270K-S
Manufacturer/Brand:
Meritek
Part of Description:
VARISTOR 27V 2000A DISC 14MM HIG
Manufacturer :
Meritek
Product Category :
TVS - Varistors, MOVs
Capacitance @ Frequency :
7400 pF @ 1 kHz
Current - Surge :
2 kA
Energy :
10J
Features :
High Surge
Maximum AC Volts :
17 V
Maximum DC Volts :
22 V
Mounting Type :
Through Hole
Number of Circuits :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Package / Case :
Disc 14mm
Product Status :
Active
Varistor Voltage (Max) :
30 V
Varistor Voltage (Min) :
24 V
Varistor Voltage (Typ) :
27 V