TMOV34S131MP
Manufacturer Part Number:
TMOV34S131MP
Manufacturer/Brand:
Hartland Controls/Littelfuse
Part of Description:
VARISTOR 205V 40KA SQUARE 34MM
Manufacturer :
Hartland Controls/Littelfuse
Product Category :
TVS - Varistors, MOVs
Capacitance @ Frequency :
10000 pF @ 1 MHz
Current - Surge :
40 kA
Energy :
310J
Features :
Thermally Protected
Maximum AC Volts :
130 V
Maximum DC Volts :
175 V
Mounting Type :
Through Hole
Number of Circuits :
1
Operating Temperature :
-55°C ~ 85°C (TA)
Package / Case :
Square 34mm, Formed Tabs, 3-Lead
Product Status :
Active
Varistor Voltage (Max) :
225.5 V
Varistor Voltage (Min) :
184.5 V
Varistor Voltage (Typ) :
205 V