SMOV25S621NP
Manufacturer Part Number:
SMOV25S621NP
Manufacturer/Brand:
Hartland Controls/Littelfuse
Part of Description:
VARISTOR 1KV 20KA BOX 5 LEAD
Manufacturer :
Hartland Controls/Littelfuse
Product Category :
TVS - Varistors, MOVs
Capacitance @ Frequency :
550 pF @ 1 MHz
Current - Surge :
20 kA
Energy :
600J
Features :
Thermally Protected
Maximum AC Volts :
620 V
Maximum DC Volts :
800 V
Mounting Type :
Through Hole
Number of Circuits :
1
Operating Temperature :
-45°C ~ 75°C (TA)
Package / Case :
Box, 5 Lead
Product Status :
Active
Varistor Voltage (Max) :
1.1 kV
Varistor Voltage (Min) :
900 V
Varistor Voltage (Typ) :
1 kV