MLV2220E35003T
Manufacturer Part Number:
MLV2220E35003T
Manufacturer/Brand:
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Part of Description:
VARISTOR 82V 800A 2220
Manufacturer :
Product Category :
TVS - Varistors, MOVs
Capacitance @ Frequency :
1000 pF @ 1 kHz
Current - Surge :
800 A
Energy :
5.6J
Features :
Maximum AC Volts :
50 V
Maximum DC Volts :
65 V
Mounting Type :
Surface Mount, MLCV
Number of Circuits :
1
Operating Temperature :
-55°C ~ 85°C
Package / Case :
2220 (5750 Metric)
Product Status :
Active
Varistor Voltage (Max) :
90.2 V
Varistor Voltage (Min) :
73.8 V
Varistor Voltage (Typ) :
82 V