AMCV-2220H-5R5-T
Manufacturer Part Number:
AMCV-2220H-5R5-T
Part of Description:
VARISTOR 12V 1.2KA 2220
Capacitance @ Frequency :
8000 pF @ 1 kHz
Current - Surge :
1.2 kA
Energy :
2.3J
Features :
Maximum AC Volts :
4 V
Maximum DC Volts :
5.5 V
Operating Temperature :
-55°C ~ 85°C (TA)
Package / Case :
2220 (5750 Metric)
Varistor Voltage (Max) :
14 V
Varistor Voltage (Min) :
10 V
Varistor Voltage (Typ) :
12 V