AMCV-2220H-560-T
Manufacturer Part Number:
AMCV-2220H-560-T
Part of Description:
VARISTOR 68V 900A 2220
Capacitance @ Frequency :
1300 pF @ 1 kHz
Current - Surge :
900 A
Energy :
10J
Features :
Maximum AC Volts :
40 V
Maximum DC Volts :
56 V
Operating Temperature :
-55°C ~ 85°C (TA)
Varistor Voltage (Max) :
75 V
Varistor Voltage (Min) :
61 V
Varistor Voltage (Typ) :
68 V