AMCV-2220H-140-T
Manufacturer Part Number:
AMCV-2220H-140-T
Part of Description:
VARISTOR 19V 1.2KA 2220
Capacitance @ Frequency :
6000 pF @ 1 kHz
Current - Surge :
1.2 kA
Energy :
5.4J
Features :
Maximum AC Volts :
10 V
Maximum DC Volts :
14 V
Operating Temperature :
-55°C ~ 85°C (TA)
Varistor Voltage (Max) :
22 V
Varistor Voltage (Min) :
16 V
Varistor Voltage (Typ) :
19 V