SV175K23BL1
Manufacturer Part Number:
SV175K23BL1
Manufacturer/Brand:
Bourns Inc.
Part of Description:
SV 175 K 23 B L1
Manufacturer :
Bourns Inc.
Product Category :
TVS - Varistors, MOVs
Capacitance @ Frequency :
2870 pF @ 1 kHz
Current - Surge :
15 kA
Energy :
305J
Features :
Maximum AC Volts :
175 V
Maximum DC Volts :
225 V
Mounting Type :
Through Hole
Number of Circuits :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C (TA)
Package / Case :
Disc 23mm
Product Status :
Active
Varistor Voltage (Max) :
297 V
Varistor Voltage (Min) :
243 V
Varistor Voltage (Typ) :
270 V