VE2220K801R060
Manufacturer Part Number:
VE2220K801R060
Manufacturer/Brand:
KEMET
Part of Description:
VARISTOR 100V 800A 2220
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
TVS - Varistors, MOVs
Capacitance @ Frequency :
1000 pF @ 1 kHz
Current - Surge :
800 A
Energy :
6.2J
Features :
Maximum AC Volts :
60 V
Maximum DC Volts :
85 V
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Circuits :
1
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C
Package / Case :
2220 (5750 Metric)
Product Status :
Active
Varistor Voltage (Max) :
110 V
Varistor Voltage (Min) :
90 V
Varistor Voltage (Typ) :
100 V