AMCV-1812H-180-T
Manufacturer Part Number:
AMCV-1812H-180-T
Manufacturer/Brand:
Abracon LLC
Part of Description:
VARISTOR 25V 800A 1812
Manufacturer :
Abracon LLC
Product Category :
TVS - Varistors, MOVs
Capacitance @ Frequency :
3200 pF @ 1 kHz
Current - Surge :
800 A
Energy :
2.3J
Features :
Maximum AC Volts :
12.7 V
Maximum DC Volts :
18 V
Mounting Type :
Surface Mount, MLCV
Number of Circuits :
1
Operating Temperature :
-55°C ~ 85°C (TA)
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Product Status :
Active
Varistor Voltage (Max) :
28 V
Varistor Voltage (Min) :
22 V
Varistor Voltage (Typ) :
25 V